Στοίχημα Serie A: ΝΑΠΟΛΙ – ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

16:00 ΝΑΠΟΛΙ  – ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Προϊστορία (από 1993): 12-6-7
Α’ Γύρος: ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΝΑΠΟΛΙ 0-1

ΝΑΠΟΛΙ: Πανωλεθρία την Πέμπτη για τη Νάπολι, που ηττήθηκε 0-3 από τη Βικτόρια Πλζεν. Αφηρημένοι έμοιαζαν οι αμυντικοί, με τους Τσέχους να σκοράρουν σε κάθε καλή ευκαιρία τους. Καταστροφικό και 3-5-2 του Ματσάρι. Ο επαναληπτικός την Πέμπτη. Στο πρωτάθλημα τα πηγαίνει φυσικά καλύτερα, προερχόμενη από το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Λάτσιο, παραμένοντας αήττητη για 7 αγωνιστική (5-2-0), αλλά είδε τη Γιουβέντους να ξεφεύγει ξανά στους 5 βαθμούς. Το βαθμό πάντως τον πήρε αρκετά δύσκολα, ισοφαρίζοντας το γκολ των γηπεδούχων (11’) με τον Καμπανιάρο στο 87’. Έχει την καλύτερη εντός έδρας επίθεση (30), τη δεύτερη καλύτερη στη Σέριε Α (46) και τη δεύτερη καλύτερη άμυνα (21). Τα 13 από τα 16 τελευταία κόντρα στη Σαμπντόρια ήταν under. Τιμωρημένος ο τερματοφύλακας Κολόμπο. Εκτός ο αμυντικός Ριναούντο. Αμφίβολοι ο μέσος Μπεχράμι (21 συμμ.) και ο επιθετικός Ινσίνιε (24 συμμ./4 γκ./5 ασίστ).

Εντός: 9-2-1
Γκολ: 30-11
Τελευταία 5: 3-2-0

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αφού κατάφερε να μη δεχτεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τη Ρόμα, άνοιξε το σκορ με τον Εστιγκαρίμπια στο 56’, στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 71’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με πέναλτι, αλλά ο Ρομέρο απέκρουσε και ο Σανσόνε στην επόμενη φάση σημείωσε δεύτερο για τη Ντόρια με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Ρόμα μείωσε στο 75’, με τον Ικάρντι να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθη στην άμυνα των ρωμαίων και δύο λεπτά αργότερα έγραψε το τελικό 3-1. Παρέμεινε αήττητη για τρίτη αγωνιστική (2-1-0) και αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στους 7. Εκτός ο έμπειρος μέσος Παλόμπο (5 συμμ.). Αμφίβολοι ο τερματοφύλακας Ρομέρο (21 συμμ.) και ο μέσος Εστιγκαρίμπια (21 συμμ./2 γκ.).

Εκτός: 3-3-6
Γκολ: 14-19
Τελευταία 5: 2-2-1

Πρόταση: Η Νάπολι είναι δίκαια το φαβορί και λογικά θα πάρει τη νίκη. Αλλά η εικόνα της στην άμυνα μπορεί να δώσει περιθώρια και στη Σαμπντόρια να πετύχει τέρμα, κάνοντας εξίσου λογικό και το Over στο Σαν Πάολο σε απόδοση 1.75 στις περισσότερες εταιριες στοιχηματων.